Šta piše u pismu koje studenti nose u Strazbur?

Student Đorđe, jedan od učesnika biciklističkog puta ka Strazburu, otkriva sadržaj pisma koje studenti nose predstavnicima evropskih institucija.
Studenti u Srbiji danas su uputili i peti zahtjev vlastima, kojim traže da se utvrde okolnosti i odgovornost u vezi sa događajem od 15. marta tokom velikog protesta u Beogradu, u vrijeme odavanja pošte stradalima u Novom Sadu.
„Zahtijevamo sprovođenje detaljne istrage nadležnih organa radi utvrđivanja svih okolnosti i odgovornosti u vezi sa pojavom koja je izazvala strah i paniku 15. marta 2025. godine u 19.11 duž Ulice kralja Milana, tokom mirnog protesta i 15 minuta tišine u znak sjećanja na tragično nastradale u Novom Sadu“, navode studenti u blokadi.
Student Đorđe, koji je dio ekipe studenata biciklista, za N1 je ispričao šta piše u pismu.
„Čekao se 4. april, Dan studenata. Dan kada smo se svi ujedinili. Dodali smo našim zahtjevima i peti, zato što se desilo nešto protivzakonito i krivično kažnjivo“, rekao je Đorđe.
„U pismu piše sve – sve što se dešavalo u Srbiji od 1. novembra i pada nadstrešnice na Željezničkoj stanici u Novom Sadu, kako su počele blokade, šta je sve blokirano, svi protesti i dešavanja, pa i ono što se desilo u Beogradu 15. marta. Sve smo napisali, a cilj nam je da skrenemo pažnju na kršenje slobode govora u Srbiji i drugih zakona. Imamo dogovore sa predstavnicima EU, oni će nas čekati u Strazburu i razgovaraćemo sa predstavnicima tijela i organizacija EU“, kazao je on.
Studenti koji blokiraju visokoškolske ustanove u Beogradu zahtijevaju sprovođenje detaljne istrage povodom straha i panike koja je zavladala 15. marta u centru Beograda, tokom mirnog protesta.
Studenti iz Srbije krenuli su biciklima ka Strazburu i već su prešli skoro 250 kilometara za dva dana. Večeras su stigli u Dunajvaroš, a sutra ih očekuje etapa od 91 kilometar do Budimpešte. Sa sobom nose pismo predstavnicima EU institucija i organizacija kako bi skrenuli pažnju na situaciju u Srbiji.
„Mi, studenti iz Srbije, nismo krenuli na ovaj put iz hira. Krenuli smo jer više nemamo gdje. Naše ulice, nekad mjesta nade i susreta, sada su poprišta straha i nepravde. Prijatelji i kolege su hapšeni jer su rekli istinu, a institucije su postale oruđe represije. Ovo nije samo biciklistička tura – ovo je put nade, otpora i glas svih koji su ućutkani“, poručuju oni.
Sve je, podsjećaju, počelo 1. novembra 2024. kada je na Željezničkoj stanici u Novom Sadu pala nadstrešnica i odnijela 16 života. Iako je stanica renovirana te godine, dio koji se srušio nije bio obuhvaćen propisnim radovima. Nesreća je, kažu, ogolila sistem u kojem su životi postali brojke u lancu korupcije i nemara.
„Građani su tugovali, a institucije su nudile prazna obećanja i lažnu empatiju. Umjesto odgovornosti – nasilje. Umjesto pravde – pendrek, gaženje i suzavac. Umjesto dijaloga – zatvor i cenzura. Protesti su se širili, a represija postajala sve brutalnija“, navode studenti.
„Zato idemo u Strazbur. Ne zato što očekujemo da će neko drugi riješiti naše probleme, već da svijet čuje glas Srbije. Da evropske institucije izvrše pritisak na vlast i stanu u odbranu prava svih koji su prisiljeni da ćute“, ističu.
„Naša misija je jasna – da svijet sazna istinu o Srbiji, da institucije reaguju, izvrše pritisak na vlast i podignu glas u ime svih koji su ućutkani. Ne tražimo mnogo – samo pravo na život bez straha, cenzure i nasilja. Nećemo stati dok se studenti ne budu čuli i dok se naši zahtjevi ne ispune!“, poručili su studenti.
Glas Srpske