
U Ugljeviku je danas ispred hotela Comsar, svečano uz proglašenje najboljih, dodelu priznanja i nagrada, završen 5. Festival šljive, voćnih rakija i meda.
Nagrade je dodelio direktor opštinske Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća Milorad Jovičić. Pobednička rakija ove godine je šljivovica poznatog brenda “Rubin” iz Kruševca.
U konkurenciji fizičkih lica najbolju ocenu dobila je šljivovica Rajka Stankovića iz Gornjeg Zabrđa, vlasnika prošlogodišnje pobedničke rakije.
U konkurenciji voćnih rakija najbolja je dunjevača iz leskovačke destilerije “Trivuleks”, dok je u konkurenciji fizičkih lica najbolja kruškovača Branislava Sekulića iz sela Puškovac kod Lopara.Jedna od zlatnih medalja za najbolju šljivovicu pripala je i Vesku Kojiću iz Ugljevika.
U konkurenciji meda, najbolju ocenu dobio je bagremov med Milorada Vukovića iz Brčkog, a za najbolji plasman meda iz Ugljevika odličnu ocenu dobio je med Krste Simića.
Mnogi učesnici su dobili po dve i više medalja i priznanja, kao što su za med i rakiju dobili porodica Trišić iz Ugljevika, ali i mnogi drugi.
Nagrađeni su i najbolji štandovi, najlepši i najinovativniji, po mišljenju posetilaca festivala, koji su anonimno svoje ocene ostavljali u kutiju za ocene.
Zatvaranje festivala je ulepšao nadaleko poznati i proslavljeni orkestar harmonika Osnovne škole Aleksa Šantić iz Ugljevika, koji je prisutne svojom veselom svirkom inspirisao da povedu i kolo.
Direktor opštinske Agencije za razvoj malih i srednjih preduzeća i organizator festivala, Milorad Jovičić, rekao je da je Sajam prevazišao očekivanja. “Ovogodišnji festival je najuspešniji, bilo je oko 100 uzoraka i više od 40 izlagača”.
Jovičić je rekao da je ovogodišnje uvrštavanje i meda u festival, bio pun pogodak, kako za sam festival tako i za izlagače.
“U narednom periodu učinićemo da i majevički med kao i šljivovica i ostale voćne rakije, koji je ekstra kvaliteta, bude prepoznatljiv simbol Ugljevika”, rekao je on.
Jovičić je na kraju rekao da Festival promoviše proizvode od šljive po kome je Ugljevik prepoznatljiv, te da je ova lokalna zajednica opredeljena da unapređuje primarnu i sekundarnu proizvodnju voća i meda, te da edukacijama pomogne pojedincima da učvrste svoje mesto i brend na tržištu.
Peti Internacionalni festival šljive, voćnih rakija i meda je trajao dva dana. Predstavljeno je više od 100 uzoraka rakije iz BiH, Srbije, Crne Gore, Hrvatske i Makedonije.
Izvor: Skala Radio