Vijesti

Majevički sir „ZARAC“ – Korak bliže brendiranju (VIDEO)

Indian Motorcycle BiH

Majevički sir „ZARAC“ je veoma poznat i tražen na lokalnom tržištu, ali zbog malih količina ovog proizvoda potražnja daleko nadmašuje proizvodnju. Zato se pristupilo projektu brendiranja ovog proizvoda, a proizvođači uključeni u ovaj projekat spremni su povećati proizvodnju, ako bi se obezbijedio siguran plasman ovog autohtonog majevičkog sira na tržištu.

Na održanoj, drugoj po redu, radionici projekta koju je vodio Zoran Pavlović iz konsultantske firme Havreks d.o.o. Banja Luka učesnici su se bavili pitanjem poslovnog planiranja, odnosno razumijevanja koliko je mikroproizvodnja ranjiva i neperspektivna zbog nemogućnosti razvoja tržišta.

– Rješenje za to je zemljoradnička zadruga Zarac, kako smo je mi nazvali u radnom naslovu i drugo je marketing koncept što izgleda prilično strano za gospođu koja proizvodi dimljeni sir, ali je bitno da razumiju zašto moramo napraviti standardizaciju u toj proizvodnji kod različitih domaćinstava  – rekao je Pavlović i naglasio bitnost nastavka procesa, a zatim dodao – Za idući petak ćemo donijeti i različite načine pakovanja, kako bi dame koje proizvode sir mogle već sutra razmišljati o boljem pakovanju i dizajnu.

– Imam četiri krave i proizvodim zarac, sir, kajmak, masne i dimljene sireve, a ovo mi puno znači. Naučimo nešto novo. Evo sledeći petak nam donose te module da vidimo načine pakovanja – rekla Zdenka Mitrović, učesnica radionice.

– Većina domaćinstava proizvodi zarac, ali i još nekoliko vrsta sireva. Žene na Majevici to uče od malih nogu, bake prenose na kćerke, potom na unuke i to je tradicija – priča Miloš Đokić, mladić koji se takođe bavi ovom vrstom proizvodnje, i dodaje da se još poneki muškarac oprobao u pravljenju sira. Ovaj mladi poljoprivrednik stekao je zavidno znanje jer je na selu od rođenja. Poznaje tehnologiju proizvodnje koja je sačuvana od davnina, pa sir pravi baš kao nekada, ručno, pomoću mašine za miješanje mlijeka i kajmaka.

– Da bi se napravio kvalitetan sir, treba i truda i rada. Za kilogram punomasnog sira potrebno je oko 10 litara kvalitetnog mlijeka, a mi imamo tu mogućnost jer imamo kvalitetne pašnjake pa samim tim i kvalitetno sijeno tokom zime. Sve to utiče na kvalitet proizvoda. Nadam se da ćemo kroz ovaj projekat pospješiti i proizvodnju drugih vrsta sira, od zarca pa do sireva za topljenje, ali i drugih vrsta – kaže Đokić.

Praktično ne postoji domaćinstvo koje ne proizvodi bar jednu vrstu sira, a Miloš, kako kaže, uspijeva da napravi i najzahtjevnije proizvode.

– Uspio sam da proizvedem jednu od najzahtjevnijih vrsta sira – mocarelu, zatim razne sireve sa začinima, proizvode od sirišta, sireve u ulju sa čili paprikama, origanom i bijelim lukom – priča ovaj mladi proizvođač.

Projekat brendiranja majevičkog sira, na užem geografskom području pod imenom „ZARAC“, pokrenuo je načelnik opštine Lopare Rado Savić zajedno sa Zoranom Pavlovićem, ekonomskim stručnjakom , koji sarađuje sa pisanim i elektronskim medijima kao ekonomski analitičar. Opština Lopare zajedno sa konsultantskom firmom Havreks d.o.o. Banja Luka, uz podršku USAID-a i švedske razvojne agencije realizuje ovu inicijativu preko Projekta razvoja tržišne poljoprivrede II pod nazivom Farma II.

 

МАЈЕВИЧКИ СИР “ЗАРАЦ” – БРЕНДИРАЊЕ

Posted by Општина Лопаре on Ponedjeljak, 31. August 2020.

Indian Motorcycle BiH

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button