Litijumska groznica: S kim sve Dodik trguje!?

Predsjednik RS Milorad Dodik traži načine da rudna bogatstva Republike Srpske proda stranim kompanijama, a na meti je i ležište litijuma na području Majevice. Zbog ugrožavanja života ljudi, stanovnici sa ovih sa ovog područja su upozorili na najveći mirnodobski napad na njihov opstanak.
Milorad Dodik se izvjestan period nalazi u ćorsokaku, a svoj kraj pokušava zaustaviti na sve moguće načine pa i prodajom rudnih bogatstva Republike Srpske stranim kompanijama, posebno onima povezanim sa administracijom američkog predsjednika Donalda Trampa.
On je u intervjuu za „Američki konzervativac“ otvoreno izrazio spremnost da saradnju o rudnim resursima Republike Srpske uskladi isključivo sa Trampovom administracijom. Naveo je da se u istočnom dijelu Republike Srpske nalaze značajna ležišta litijuma, magnezijuma i drugih rijetkih minerala, čija se vrijednost procjenjuje na čak 100 milijardi dolara.
No, osim Amerikancima, očajni Dodik spreman je rudarenje metala i ruda dati i u mađarske ruke. Naime, on je nakon sastanka sa zamjenikom ministra vanjskih poslova i trgovine Mađarske Leventom Mađarom, prije nešto više od deset dana, između ostalog, najavio sveobuhvatni sporazum o saradnji dvije vlade, u vezi s pitanjem rudarenja metala i ruda.
„Švajcarski konzorcij je izvršio istraživanja, nastavićemo saradnju i s tom korporacijom. Ali, ključna će biti saradnja Vlade RS i Mađarske. Energetski projekti koji su otkazani od njemačkih finansijera, zbog njihove loše politike, bit će nastavljeni s Mađarskom“, kazao je tada Dodik.
Švajcarski konzorcij koji je u svojoj izjavi spomenuo Dodik, zapravo je kompanija Arcore AG, a koja je u završnoj fazi dobijanja koncesije za eksploataciju litija na području Lopara, odnosno na lokalitetu Majevice. To predstavlja ozbiljnu prijetnju vodnim resursima, zemljištu i zdravlju građana ovog kraja.
Upozoravaju da neodgovorno odobravanje koncesija bez adekvatne procjene posljedica može ugroziti cijelu regiju, a iskustva drugih zemalja pokazuju da rudarenje litija ostavlja dugotrajne ekološke štete.
Protesti građana u Loparama
Potez Narodne skupštine RS kao dodatna opasnost
Intenzivna eksploatacija litija može izazvati geološke promjene i povećati rizik od klizišta na Majevici, što može dovesti do katastrofalnih posljedica za stanovništvo, infrastrukturu i ekosistem ovog područja.
S obzirom na to da je proces dodjele koncesije u završnoj fazi neophodno je hitno djelovanje kako bi se spriječila ekološka katastrofa.
Inače, prisustvo litija je utvrđeno na graničnom području Lopara i Tuzle, a tome su se još ranije usprotivili građani, ali i političari iz obje lokalne zajednice.
U decembru pretprošle godine Skupština opštine Lopare je jasno izrazila stav protiv rudarenja i eksploatacije litija na području Majevice, kao i svih daljih aktivnosti na realizaciji tog projekta.
Takođe, svoj jasan stav su zauzeli i građani Tuzle, na čijoj strani su lokalni političari koji su tokom sjednice Gradskog vijeća u septembru prošle godine usvojili deklaracija o najoštrijem protivljenju otvaranju rudnika litija na Majevici.
Dotatnu opasnost predstavlja i potez Narodne skupštine RS koja je ranije izglasala izmjene Zakona o geološkim istraživanjima, po kojem entitetskim vlastima više nije potrebna saglasnost lokalne zajednice da bi se na njenoj teritoriji vršila geološka istraživanja i iskopavanje ruda.
ISTOK