LOPARE: Savić – Hramovi su zborišta srpskog naroda

Manastir u Rožnju, selu u federalnoj opštini Sapna u kojem danas niko ne živi, u prisustvu velikog broja vjernika obilježio je krsnu slavu Svetog proroka Jeremiju, koji se proslavlja 14. maja.
Obilježavanje manastirske slave počelo je Svetom liturgijom, a potom je prelomljen slavski kolač.
U manastiru je danas služen parastos za 18 srpskih boraca iz ovog majevičkog sela koji su poginuli u proteklom odbrambeno-otadžbinskom ratu.
Manastirska crkva u Rožnju, zadužbina kralja Dragutina, razorena je dolaskom Osmanlija na prostore BiH. Za vrijeme arheoloških istraživanja 1981. godine u podu porušene crkve pronađena je grobnica sa posmrtnim ostacima trojice monaha iz nepoznatog perioda.
Obnova ove svetinje počela je 2008. godine trudom i zalaganjem sveštenika Zorana R. Ilića i Zorana S. Ilića.
Protojerej-stavrofor Zoran R. Ilić rekao je da su mošti monaha izložene u malom kovčegu u manastiru, a da se ispred manastira nalazi grobnica iz 1942. godine kada su ustaše brutalno ubile 108 srpske nejači, od kojih su mnogi živi zapaljeni.
“Ono što nisu uspjele ustaše u Drugom svjetskom ratu dovršili su pripadnici takozvane Armije BiH, tako da danas ovdje niko ne živi, jer su svi se iselili tokom odbrambeno-otadžbinskog rata”, kaže Ilić.
On je objasnio da je manastir danas proslavio slavu jer je vikend i vjernici mogu lakše doći nego u ponedjeljak, 14. maja.
Protojerej-stavrofor Zoran S. Ilić podsjetio je da je ovaj manastir bio “žila kucavica” za majevički kraj, a da je u okviru njega još u 13. vijeku radila manastirska škola.
Izgradnju ove svetinje, čiji su temelji osvještani 2009. godine, pomažu opština Lopare i mještani koji su živjeli u Rožnju.
Načelnik opštine Rado Savić, koji je i predsjednik građevinskog odbora za izgradnju manastira, izrazio uvjerenje da će manastirski konak, čija je gradnja počela, biti izgrađen u što skorije vrijeme.
On je pozvao sve ljude dobre volje da pomognu završetak manastirskog kompleksa jer će tu biti duhovni centar ovog dijela Majevice.
Savić je napomenuo da u ovom selu niko ne živi, ali se uprkos tome ovdje danas okupio veliki broj vjernika što dokazuje da su srpski hramovi zborišta srpskog naroda.