Dešavanja

Protesti nisu donijeli promjene radnicima u Tuzli

Indian Motorcycle BiH

Dva mjeseca od početka protesta građana u Tuzli i uličnih nereda, ekonomska situacija u tom gradu i kantonu nije bitno promijenjena.

Uspostavljena je Vlada stručnjaka, no i ona je suočena s neumoljivim činjenicama: manjkom u budžetu od više od 30 miliona eura, velikim brojem nezaposlenih i više od 90 preduzeća u stečaju. U sljedećih sedam mjeseci pokušat će postaviti zdrave osnove za vladu koja će biti izabrana na izborima u oktobru.

U životima radnika fabrike deterdženata Dita nije se desilo ništa što bi im donijelo boljitak. U krugu fabrike, tek nekoliko zaposlenih i predstavnici sindikata – 27 mjeseci su bez plate.

Fabrike – gomile željeza

Traže ili da Vlada preuzme firmu ili da proglase stečaj i da se iz stečajne mase izmire njihova potraživanja. Od novog kantonalnog premijera očekuju da ispuni obećanja, jer u suprotnom, tvrde, sljedeći put ih niko neće moći kontrolisati.

Kažu da je fabrika spremna za pokretanje proizvodnje te da bi i država od toga imala koristi.

“A oni ovakve fabrike guše, pretvaraju ih u gomilu željeza, radnike bacaju na biro, djeca nemaju nikakvu perspektivu i šta očekuju. Da će se uvijek šutjeti i da će narod šutjeti i trpjeti. Pa, trpimo dvadeset godina, više ne može”, govori Dževad Mehmetović, predsjednik SindikataDita.

Konjuhu je još gore. Radnici su bez plate 32 mjeseca. Traže da im Vlada nađe strateškog partnera i tako riješi problem vlasničke strukture. U posljednja dva mjeseca imali su dva sastanka sa federalnim premijerom Nerminom Nikšićem – bez rezultata.

“Oni nisu izvukli nikakve pouke iz ovih događaja. Štaviše, oni su se sad ujedinili i tu više nema opozicije i sad su zagrljeni zajedno protiv ovih građana, ovog naroda… Dva mjeseca su protekla, za dva mjeseca se može mnogo pokrenuti. Oni to do danas nisu učinili”, kaže Mujo Gavranović iz Sindikata fabrike Konjuh.

Zbog praznih džepova i pogona radnici su ljuti i na sindikalne lidere u Sarajevu. Zato osnivaju novi Sindikat Solidarnost. Prvo u Tuzlanskom kantonu, sa planom da se prošire na ostatak Federacije. Tvrde da ih tokom protesta nisu shvatili ozbiljno.

“Ja mislim da je ovo prvo poluvrijeme. Kad kažem prvo poluvrijeme, mislim da je ostala Federalna vlada. Slijedi drugo poluvrijeme i skidanje Federalne vlade”, kaže Sakib Klopić iz Sindikata Solidarnost. 

Novi premijer Bahrija Umihanić u privremenom je smještaju. Utisak je da zna sve probleme Kantona u detalj. A njih je mnogo.

“Dug Tuzlanskog kantona je oko 170 miliona konvertibilnih maraka, projekcija deficita u budžetu je 67 miliona maraka. Taj deficit je praktično bez pokrića”, tvrdi Bahrija Umihanić, premijer Tuzlanskog kantona.

Premijer obećava da će za fabrike Dita i Konjuh radne grupe predložiti rješenja za 15 dana. Očekivanja građana su velika i kada je riječ o smanjenju nezaposlenosti. A vremena je malo.

Zaustaviti dalje propadanje

“Vremenski period jeste kratak, ali niko od nas ne očekuje rezultate koji će biti ekstremno dobri, ali od nas se očekuje da zaustavimo dalje propadanje, da zaustavimo sve negativne procese i formiramo ambijent za pozitivne procese”, kaže Umihanić.

Zgrada Kantonalne vlade u Tuzli još je van upotrebe. Spaljena i polupana stoji kao podsjetnik na događaje od prije dva mjeseca, koji su građanima dali nadu da nagomilani problemi mogu biti riješeni.

Vlada stručnjaka Tuzlanskog kantona ima mandat sedam mjeseci. Malo vremena za veliki posao i probleme od kojih će mnogi sačekati i narednu vladu. Ovi transparenti podsjetnik su upravo onima koji će doći poslije izbora – da povratka na staro ne smije biti.

(Al Jazeera)

Indian Motorcycle BiH

Povezani članci

Komentariši

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

Back to top button