Sa javne tribine u Tuzli, o rudniku litijuma na Majevici
Sumnja aktivista je da su građani prodani od politike, bez zaštite sistema, potpuno izdani, te da je ovo posljednji trenutak da se pružI otpor
“Nigdje na svijetu ne postoji rudnik litijuma u radijusu od 150 do 200 kilometara od naseljenog mjesta, a Lopare su naseljene, dok se centar Tuzle nalazi na 13 kilometara udaljenosti. Gornja Tuzla je gotovo na samoj lokaciji i svi smo ugroženi. Izražavamo čuđenje zašto u Tuzli niko ne pokreće tu temu, iako svi unutar sistema znaju o čemu se radi, ali ćute” – istakli su organizatori u uvodu, sa tvrdnjama da se u BiH kreiraju zakoni koji pogoduju stranim rudarskim kompanijama i da se građani za to ništa ne pitaju.
Večeras, 07.03.2024., u organizaciji “Karton revolucije”, u Bosanskom kulturnom centru u Tuzli, održana je javna tribina pod nazivom “Rudnik litijuma iznad Gornje Tuzle je uništenje Tuzle”, na kojoj su se učesnici listom izjasnili protiv otvaranja rudnika na Majevici.
U uvodnom dijelu, ovaj skup u Tuzli najavljen je kao buđenje i istinsko okupljanje svih onih koji su spremni slobodno misliti i stati u zaštitu grada Tuzle, kao i susjedne opštine u drugom entitetu, Lopara, gdje je vršeno trogodišnje geološko istraživanje i planira se otvaranje rudnika. A takođe i okolnih lokalnih zajednica, koje se prostiru na području Majevice, odnosno Čelića, Sapne, Ugljevika.
U ime organizatora istaknuto je da su istraživanja i procedure za otvaranje rudnika litijuma na granici Tuzle i Lopara stigle pred sam kraj i da je bilo krajnje vrijeme da se u aktivnosti na ovu temu uključe ekološki aktivisti ne samo na području Lopara, već i drugih sredina, pa i cijele BiH.
“Nigdje na svijetu ne postoji rudnik litijuma u radijusu od 150 do 200 kilometara od naseljenog mjesta, a Lopare su naseljene, dok se centar Tuzle nalazi na 13 kilometara udaljenosti. Gornja Tuzla je gotovo na samoj lokaciji i svi smo ugroženi. Izražavamo čuđenje zašto u Tuzli niko ne pokreće tu temu, iako svi unutar sistema znaju o čemu se radi, ali ćute” – istakli su organizatori u uvodu, sa tvrdnjama da se u BiH kreiraju zakoni koji pogoduju stranim rudarskim kompanijama i da se građani za to ništa ne pitaju.
Prof. dr. Dalibor Ballian sa Univerziteta u Sarajevu je u svom izlaganju ukazao na nemaran odnos prema šumskim resursima, koji po njegovim tvrdnjama nepovratno nestaju.
“Mi živimo na kredit, koristimo pitku vodu, šume neplanski sječemo, gradmo gdje god stignemo. Voda na Konjuhu nije mutna već tamna od magnezijuma kojim ova planina obiluje. Kada i ako nestanu šume nestaćemo i mi – između ostalog rekao je Balijan, koji se kritički osvrnuo i na posljedice po životnu sredinu, šume i pitku vodu budućeg rada, ove nedjelje otvorenog rudnika “Rupice” u Varešu.
Prof. dr. Ratko Ristić redovni profesor i dekan Šumarskog fakulteta Univerziteta u Beogradu je na ilustrativan način prezentirao razmjere ataka rudarskih kompanija na prostor Balkana, koji je, kako kaže, svjesno na udaru stranih kompanija, jer za razliku od svojih zemalja gdje moraju voditi računa o zaštiti zdravlja svojih stanovnika i rekultivisati uništenu prirodu od rudarenja, to na Balkanu, kako u Srbiji, tako i u BiH nisu u obavezi.
Zapaženo izlaganje imao je i poslanik u Skupštini Srbije Aleksandar Jovanović Ćuta, koji predstavlja udruženje Ekološki ustanak, uputivši niz kritika prema vlastima Srbije i predsjedniku susjedne države Aleksandru Vučiću. Takođe i prema predsjedniku RS Miloradu Dodiku, za kojeg je rekao da ga je “razočarao” što nije ispunio dato obećanje da će mu zabraniti ulazak u RS, te da je uzalud na granici na putu prema Tuzli čekao da to obećanje ispuni.
Treći gost iz Srbije, prof. dr Dragana Đorđević, naučni savetnik i rukovodilac Centra izuzetnih vrednosti za hemiju i inženjering životne sredine u Institutu za hemiju, tehnologiju i metalurgiju, pri Univerzitetu u Beogradu je iznijela tvrdnju da vlasti pogoduju investitorima da dobiju koncesije, prilagođavajući im zakonsku regalativu, usmjerivši svoje izlaganje na štetni uticaj rudarenja na zdravlje stanovništva.
Nakon njihovog izlaganja uslijedila su pitanja i obraćanja učesnika Javne tribine, a jedna od poruka sa večerašnjeg tuzlanskog skupa je da vlasti u BiH o temi ćute sa razlogom, jer kada se sve sazna tada će biće kasno. Sumnja aktivista je da su građani prodani od politike, bez zaštite sistema, potpuno izdani, te da je ovo posljednji trenutak da pruže otpor.
“Opcija je da se zajedno borimo protiv stvari koje su loše za nas, da se borimo ili da se iselimo iz BiH” – čulo se na večerašnjem tuzlanskom skupu.
Podsjećamo, u Loparama je švajcarska kompanija “Arcor AG”, odnosno podružnica u BiH “Arcor ulaganja” d.o.o. nakon trogodišnjih i završenih geoloških istraživanja planira otvaranje rudnika. Iz ove opštine su prošlog mjeseca lokalne vlasti predale Narodnoj skupštini RS Građansku inicijativu i peticiju sa zahtijevom da NSRS prihvati prijedlog “Deklaracija o protivljenju otvaranja rudnika litijuma, bora, natrijuma, stroncijuma, kalijuma i prateće asocijacije elemenata na teritoriji opštine Lopare” i time onemogući otvaranje rudnika u Loparama.
Prošle nedjelje su ekolozi UG “Čuvari Majevice” republičkim vlastima dostavili Inicijativu za dodjeljivanje loparskom dijelu Majevice statusa “Park prirode”.