U Republici Srpskoj uvedene preventivne mjere protiv slinavke i šapa

Nadležna ministarstva propisala su provođenje biosigurnosnih mjera da bi se spriječilo unošenje bolesti.
Na prvu informaciju o pojavi slinavke i šapa reagovalo je resorno ministarstvo. Donesen je plan upravljanja i formiran Republički krizni centar za kontrolu i suzbijanje slinavke, šapa i kuge malih preživara.
– Ministarstvo će postupati onako kako kaže struka, koja je dobro odradila posao i kada je bilo riječi o afričkoj kugi svinja – rekao je Savo Minić, ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske.
Na graničnim prelazima u toku je postavljanje dezinfekcionih barijera.
– Završili smo postavljanje barijere na graničnom prelazu Rača. Danas i sutra će biti postavljene i na graničnim prelazima Orašje i Gradiška – kaže Saša Bošković, direktor Kancelarije za veterinarstvo BiH.
Farmeri u pograničnom pofručju sa zemljama Evropske unije zabrinuti su trenutnim stanjem i preduzetim mjerama. Ranko Sarajlić iz Brezik Laminaca farmu muznih krava, tovne junadi i svinja obezbijedio je sa tri dezinfeksione barijere. Kaže da je potrebno uvesti i dodatne mjere.
– Mjere koje je donijela Kancelarija za veterinarsvo na nivou državne zajednice BiH nisu dovoljne za spriječavanje ulaska slinakve i šapa. Potrebno je izvršiti zabranu uvoza živih životinja i proizvoda od istih na 60 dana – ističe Ranko Sarajlić, farmer iz Brezik Laminaca.
BiH je prošle godine uvezla 220.000 životinja. Da bi se eventualna pojava bolesti mogla pratiti potrebno je adekvatno obilježiti grla.
– Važna je mjera također da se u prometu mogu naći samo životinje čiji je poznat zdravstveni status i koje prati sva potrebna dokumentacija, prvenstveno Uvjerenje o zdravstvenom stausu životinja – naglasio je Negoslav Lukić, pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske.
Posljednji slučaj slinavke i šapa kod nas je registrovan 1968. godine. U Velikoj Britaniji je 2001. godine eutanazirano milion životinja zbog ove bolesti a direktna šteta bila je milijardu funti.
RTRS